Strona główna»Biuro Prasowe»Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

19.01.2019

"Wprost"(4) Polska w żałobie. Wydanie poświęcone pamięci Pawła Adamowicza, tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Inne wersje: txt

W ubiegły poniedziałek wiadomość o śmierci Pawła Adamowicza wstrząsnęła naszym krajem. Redakcja tygodnika „Wprost“ przygotowała najnowsze wydanie, poświęcone zamordowanemu prezydentowi Gdańska. Wyjątkowo, e-wydanie nowego numeru dostępne już po 19:00 w sobotę.

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.

Temat z okładki. Przerwać nienawiść. Apelują aktorzy, działacze społeczni, artyści, naukowcy, publicyści. 

Na stronach „Wprost również:

Polska w żałobie.  Śmierć, która woła o działanie. Nie jesteśmy w Polsce skazani na spiralę słownej i fizycznej przemocy. Przykładem tego jest życie prezydenta Adamowicza, którego polityczna kultura i sposób zaangażowania w sprawy społeczne wyróżniały się na tle naszej brudnej codzienności.

Fenomen Adamowicza. Zbiorowa rozpacz gdańszczan po zamordowaniu ich prezydenta nie wzięła się tylko z szoku po trudnym do pojęcia wydarzeniu. Paweł Adamowicz był integralnym elementem tego miasta. Katolik, konserwatysta, otwarty na mniejszości, dostępny dla mieszkańców. Każdy mógł wziąć z tego coś dla siebie.

Społeczeństwo

Społeczeństwo buduje się lokalnie. Polska się rozwija a nienawiść osiąga poziom, który trudno zrozumieć. Zmiany przyniosą elity, pragmatyczni, młodzi ludzie – zauważa Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, jeden z liderów ruchu Bezpartyjni Samorządowcy.

Walka z hejtem. Oskarżona: mowa nienawiści. Tak jak granicą osobistej wolności jest krzywda drugiego człowieka, tak granicą wolności słowa jest ranienie innych ludzi. Mowa nienawiści przekracza tę granicę. Czym grozi hejt, czy I jak można go powstrzymać, próbują na naszych łamach opowiedzieć znani filozofowie, psycholodzy, działacze społeczni, księża, nauczyciele, artyści.

Róbta swoje. Przy okazji WOŚP stało się coś strasznego i biorę za to odpowiedzialność – mówi Jurek Owsiak i rezygnuje z funkcji prezesa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. A całe pokolenia, które wraz z Orkiestrą dorastały, nie chcą o tym słyszeć.

Kraj 

PiS w pułapce. Obóz rządzący po zabójstwie Pawła Adamowicza znalazł się w takiej sytuacji, że cokolwiek zrobi, może się to obrócić przeciwko niemu. Operacja  łagodzenia wizerunku przed wyborami, którą ostatnio obserwowaliśmy, właśnie wzięła w łeb.

Nie upolityczniać zbrodni. To nie atmosfera zabiła prezydenta Adamowicza, tylko morderca – twierdzi prof. Waldemar Paruch, szef Centrum Analiz Strategicznych.

Tragedia nie zakończy politycznego sporu. Zabójstwo prezydenta Gdańska powinno skłaniać wszystkich uczestników życia publicznego do głębokiej refleksji mówi Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Społeczeństwo 

Pił, bił, ale toż to mój syn. Bici przez dorosłe dzieci ojcowie zgłaszają przemoc na policję. Matki wolą milczeć, bo “na swoich się nie donosi” – o przemocy wobec osób starszych opowiada prof. Małgorzata Halicka z Uniwersytetu w Białymstoku.

Zagranica

Rozwód z klasą. Koniec małżeństwa Bezosów będzie największym rozwodem w historii. Oprócz znanych małżonków podzieli też największą fortunę na świecie.

Zawsze byliśmy trochę inni. Przeżywamy koszmar, bo nikt nie wie, co będzie dalej z brexitem. On potrwa nawet kilka lat. Ale ostatecznie jednak wyjdziemy z UE, a nasze członkostwo w niej będzie tylko krótkim epizodem w długiej historii Wielkiej Brytanii – Harry Mount, brytyjski pisarz i publicysta.

 

Najnowsze wydanie tygodnika „Wprost” w poniedziałek 21 stycznia trafi do kiosków i salonów prasowych na terenie całej Polski a już w sobotę od godziny 19:01 będzie dostępne w formie e-wydania.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.

 

Bookmark and Share

Kontakt dla mediów