Strona główna»Biuro Prasowe»Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

18.03.2013

Politechnika Warszawska zwycięża w rankingu szkół wyższych tygodnika WPROST

Inne wersje: txtpdf

Politechnika Warszawska zwyciężyła w sondażu przeprowadzonym wśród 500 największych polskich firm, dotyczącym najchętniej zatrudnianych absolwentów. Na drugim miejscu znalazła się Politechnika Wrocławska, na trzecim – krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza.

Ranking 50 uczelni wyższych, których absolwenci są najchętniej zatrudniani przez pracodawców, publikuje w najnowszym wydaniu tygodnik WPROST.

W rankingu dopiero na piątym miejscu znalazła się pierwsza szkoła niepolitechniczna – Uniwersytet Warszawski, na szóstym – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. I to jedyne dwie uczelnie nietechniczne w pierwszej dziesiątce zestawienia.

Drugą dziesiątkę otwierają szkoły ekonomiczne – na 11. miejscu uplasował się Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, na dwunastym - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Na trzynastym miejscu znalazł się Uniwersytet Jagielloński, a tuż za nim – pierwsza w zestawieniu szkoła niepubliczna, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

W zestawieniu szkół o kierunkach społecznych i filologicznych na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski, na drugim – Jagielloński, a na trzecim – Uniwersytet Śląski w Katowicach. Zarządzania i marketingu oraz finansów i rachunkowości najlepiej uczą w Szkole Głównej Handlowej, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Warszawskim. 

Wyniki rankingu wyraźnie pokazują, że wciąż najbardziej poszukiwani przez pracodawców są absolwenci studiów technicznych, inżynierowie różnych specjalności, informatycy. Pożądani są także specjaliści z zakresu ekonomii i zarządzania, ale najbardziej - ci wąsko wyspecjalizowani, biegli w finansach, prawie gospodarczym, statystyce czy ekonometrii.

Sondaż, na podstawie którego powstał ranking, został przeprowadzony wśród 500 największych polskich firm (pod względem przychodów uzyskanych w 2011 r.). Zdecydowana większość badanych firm to organizacje przemysłowe. Stąd w rankingu pewna nadreprezentacja kierunków i uczelni technicznych oraz tych związanych z ekonomią i zarządzaniem.

Tygodnik WPROST publikuje ranking wyższych uczelni od 1993 r. z przerwą w latach 2008 i 2009. W 2010 r. nowy wydawca przywrócił ranking na łamy WPROST. Wcześniejsze edycje rankingu szkół wyższych WPROST są dostępne w Internecie pod adresem: http://szkoly.wprost.pl/. W tegorocznej edycji po raz pierwszy twórcy rankingu zaproponowali nową metodologię oceniania uczelni – pod kątem potrzeb pracodawców.

Szczegóły rankingu i pełne zestawienie – w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

Nowy numer WPROST w kioskach od poniedziałku, 18 marca 2013 r. E-wydanie jest dostępne na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl).

*****

Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Sylwester Latkowski. Tygodnik WPROSTod trzech lat pozostaje najczęściej cytowanym tygodnikiem w Polsce.

Przydatne linki:

WPROST na Youtube - http://tnij.org/wprost_tv

WPROST na Facebooku - http://tnij.org/wprost_fb

Czytaj WPROST na FB - http://tnij.org/wprost_na_fb

WPROST na Twitterze - http://tnij.org/wprosttweet

Popularne skróty Twittera - http://tagdef.com/tt

WPROST w Apple Store - http://tnij.org/wprost_w_itunes

WPROST w Google Play - http://tnij.org/wprost_w_googleplay

Naczelny WPROST na Twitterze - http://tnij.org/ublt

Naczelny WPROST na Facebooku - http://tnij.org/ublu

Blogi WPROST - http://www.wprost.pl/blogi/

WPROST - http://www.wprost.pl  

 

Bookmark and Share

Logowanie dla dziennikarzy

Przypomnij hasłoZarejestruj się

Kontakt dla mediów