Strona główna»Biuro Prasowe»Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

04.09.2012

Wprost o makroekonomii – edukacja z NBP

Inne wersje: txt

Dług publiczny bierze się z nadmiernych wydatków państwa przekraczających jego dochody. Dziesiątki lat życia ponad stan, wydatki rządowe notorycznie przekraczające wpływy, spowodowały katastrofę greckich finansów publicznych. W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST – pierwszy z cyklu przygotowanych we współpracy z NBP dodatków o makroekonomii

A w dodatku m.in. skąd się wziął grecki dług, dlaczego przynależność do strefy euro ostatecznie pogrążyła gospodarkę tego kraju oraz co oznaczałoby bankructwo Grecji, a co da ewentualny powrót do drachmy. Ponadto o tym, skąd się wziął kryzys w Portugalii, dlaczego Hiszpania stoi na progu bankructwa i o pocieszających wieściach z Włoch.     

W graficznym timeline – historia długu publicznego, od pożyczki Sparty na wojnę z Atenami w 231 r. pne po plajtę Argentyny w 2001 roku. A na wykresach – mechanizm powstawania kłopotów, które wstrząsają Europą.

Celem projektu, w ramach którego na łamach WPROST ukaże się 9 dodatków poświeconych najważniejszym problemom współczesnej gospodarki, jest edukacja ekonomiczna czytelników. Dzięki dodatkom czytelnicy tygodnika mają szansę zapoznać się z funkcjonowaniem podstawowych praw ekonomii i mechanizmów gospodarki państw, historią pieniądza, a także z działaniami, które podejmowała Polska w czasach kryzysu, a które doprowadziły do tego, że nasz kraj – jak na razie - wyszedł z niego obronną ręką.

W następnych odcinkach pisać będziemy m.in. o tym jak mądrze oszczędzać i przygotować się na kryzys, jak w dzisiejszej rzeczywistości radzi sobie złoty oraz jak NBP i KNF czuwają nad stabilnością finansów w naszym kraju.

Dodatek WPROST o makroekonomii ma każdorazowo 3 strony i jest integralną częścią tygodnika. Redaktorem dodatku jest Krzysztof A. Kowalczyk, redaktor prowadzący „Bloomberg Businessweek Polska”. Projekt dofinansowany został przez Narodowy Bank Polski. Kolejne dodatki w tym cyklu będą się ukazywać co dwa tygodnie. Zaplanowano 9 odcinków. Materiały z dodatku w skróconej wersji pojawią się również na łamach „Bloomberg Businessweek Polska” oraz w miesięczniku FILM.  

Teksty edukacyjne pojawią się również w serwisie Wprost.pl na specjalnie dedykowanej stronie wprost.pl/nbp. W serwisie zaplanowano również konkurs dla internautów, w którym co dwa tygodnie do wygrania płyty CD, a na koniec cyklu - aparat fotograficzny albo tablet. Żeby wziąć udział w konkursie, trzeba wypełnić ankietę zamieszczoną na stronie.

Bookmark and Share

Logowanie dla dziennikarzy

Przypomnij hasłoZarejestruj się

Kontakt dla mediów